Wizyta u stomatologa - kilka porad - Dentysta

Dentysta Ruda Śląska

Błędy dentystów


Czasami zastanawiamy się zapewne nad tym, czy stomatolog może popełnić błąd. Co dzieje się, kiedy takowe błędy są popełniane i jakie niesie to ze sobą skutki. Jak wyglądają błędy dentystów i czy można ich uniknąć? Jeżeli chodzi o uniknięci

Wizyta u stomatologa - kilka porad - Dentysta Dentysta Ruda Śląska
e takich błędów to oczywiście tak – zawsze jest to wynik jakiegoś błędy ludzkiego. Ewentualnie może być to wynik awarii sprzętu, który powinien być odpowiednio serwisowany i użytkowany. Jeśli tak nie jest to cóż – jest problem. Jeżeli stomatolog popełni błąd, to powinien go naprawić. Nie zawsze jest tak, że są to zmiany nieodwracalne, związane chociażby z koniecznością usunięcia zęba. Bywa, że jest to bardzo szybki zabieg i na przykład lekarz nie tak wybieli ząb. Odwrócenie takich zmian nie jest problemem i lekarz z pewnością będzie chciał naprawić swój błąd.

Błąd, który popełni lekarz skutkuje przede wszystkim nieprzyjemnościami zdrowotnymi. Oszpecenie przez dentystę jest tym bardziej dotkliwe bowiem jest widoczne na pierwszy rzut oka. Wszystko to sprawia, że tak wiele osób co roku decyduje się na różnego rodzaju pozwy przeciwko lekarzom – nie ma tu wyjątku i stomatologom także. Prawa pacjenta są określone w wielu miejscach, ale jeżeli mamy jakiekolwiek wątpliwości, to warto skonsultować się ze specjalistą. Taki specjalista to między innymi rzecznik praw pacjenta, którego rolą jest fachowe doradzenie i reprezentowanie nas przed różnego rodzaju podmiotami podczas spraw, które mają za zadanie wywalczenie naszych praw.





O tym warto wiedzieć – próchnica


W niniejszym tekście zastanowimy się nad tym, w jaki sposób można ochronić się przed próchnicą. Co trzeba zrobić, żeby nie nabawić się próchnicy i jak zorganizować wszystkie codzienne czynności żeby się tak stało. Próchnica jest chorobą, która może mieć bardzo poważne skutki dla naszego uzębienia. Każdy z nas może być na nią mniej lub bardziej narażony. Czasami jest tak, że próchnica może być u kogoś bardziej powszechna, bo na słabe uzębienie i jest na to podatny. Specjaliści wskazują jednak, że głównym powodem próchnicy jest brak higieny jamy ustnej. Mówiąc inaczej – po prostu brak regularnego mycia zębów. Wystarczy dwa-trzy razy dziennie myć zęby i ryzyko próchnicy zawsze spada. Jeżeli myjemy zęby po każdym posiłku, to także jest znacznie większe prawdopodobieństwo że próchnicy się nie nabawimy. Trzeba również wybierać odpowiednie pasty do zębów – najlepiej po konsultacji ze swoim stomatologiem.

Codzienna higiena zębów oznacza kilka bardzo istotnych elementów. Po pierwsze – trzeba myć te zęby bardzo dokładnie i wnikliwie. Jest to zdecydowanie najważniejsza rzecz – dokładne i uważne mycie zębów. Po drugie – owe mycie zębów musi być kilka razy dziennie, regularnie, bez zbędnego zwlekania. Wielu stomatologów sugeruje na przykład mycie zębów po każdym posiłku, a jeśli nie ma takiej możliwości to w trakcie dnia chociażby płukanie tych zębów specjalnymi płynami do płukania, które ograniczają w dużej mierze ryzyko zachorowania na przeróżne choroby. Jest to bardzo istotna kwestia, która nie dla każdego jest do końca jasna. W końcu – trzeba dobrać dobrą pastę do zębów do swojego uzębienia najlepiej po rozmowie ze stomatologiem.




Leczenie kanałowe - powikłania

Leczenie kanałowe jest zawsze leczeniem warunkowym i nigdy nie ma 100% pewności, że się powiedzie. Ze względu jednak na fakt, iż jest to często jedyna metoda uchronienia zęba przed usunięciem, warto podjąć ryzyko.

Powikłania mogą wystąpić zarówno podczas leczenia, jak i jakiś czas po jego przeprowadzeniu. Do tych występujących w trakcie leczenia zaliczamy:

brak możliwości opracowania kanału w całości ze względu na zmniejszenie jego światła wskutek zwapnienia
perforację (przedziurawienia) ściany kanału
złamanie narzędzia w kanale podczas jego opracowywania lub wypełniania
ukruszenie korony zęba
wystąpienie dolegliwości bólowych, obrzęku, a nawet ropnia
przepchnięcie materiału wypełniającego kanał poza wierzchołek korzenia, co może powodować przejściowe dolegliwości bólowe
przepchnięcie płynu do płukania kanałów poza wierzchołek zęba, co może wymagać leczenia za pomocą antybiotyku.
Powikłaniami mogącymi pojawić się nawet jakiś czas po wypełnieniu kanałów są:

dolegliwości bólowe spowodowane na przykład materiałem przepchniętym do wnętrza zatoki szczękowej
brak zagojenia się zmian okołowierzchołkowych.


Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Leczenie_kana%C5%82owe#Powik.C5.82ania