wystarczające. Warto dodatkowo stosować płyny do płukania jamy ustnej oraz nici dentystyczne, które skutecznie pozbywają się bakterii w miejscach, gdzie nie sięga zwykła szczoteczka. Warto także regularnie odwiedzać gabinet stomatologiczny na wizyty kontrolne. W profilaktyce pomagają również specjalne zabiegi dentystyczne, chociażby takie jak fluoryzacja czy piaskowanie. Profilaktyka powinna być także odpowiednio dobrana do rodzaju zębów, ponieważ uzębienie niektórych osób może być bardziej podatne na próchnicę. W kwestiach profilaktyki, która jest ważną częścią w stomatologii, warto poradzić się naszego lekarza dentysty, by polecił lub wskazał odpowiednie środki do codziennej higieny jamy ustnej. Warto pamiętać o tym, że łatwiej jest zapobiegać próchnicy zębów, niż ją później leczyć.
Usługi z zakresu stomatologii dziecięcej
Stomatologia dziecięca jest wyróżniona jako jedna ze specjalności stomatologicznych. Niektórym może się to wydać nieco dziwne, jednak takie rozróżnienie ma sens, ponieważ uzębienie u dzieci nieco różni się budową od uzębienia dorosłego człowieka. Gabinety stomatologiczne w swojej ofercie posiadają zabiegi z zakresu stomatologii dziecięcej. Ponadto dbanie o najmłodszych pacjentów jest o tyle ważne, że dzięki właściwie przeprowadzonemu leczeniu, w przyszłości nie będą się obawiały wizyt u dentysty. Sama specjalizacja stomatologii dziecięcej jest nazywana również pedodoncją. Pedodoncja zajmuje się takimi kwestiami, jak chociażby ząbkowanie, dbanie o prawidłowy rozwój zgryzu, leczenie zębów mlecznych czy nawet leczenie zębów stałych niedojrzałych. Wiele gabinetów stomatologicznych oferuje przyjazne warunki leczenia, a czasem nawet możliwość pierwszej wizyty adaptacyjnej. Uzębienie dzieci jest także narażone na niekorzystne działanie próchnicy, czasem nawet bardziej niż dorośli ze względu na niedopilnowanie regularnej higieny.
Lekarz dentysta a lekarz stomatolog
Czy istnieje jakaś wyraźna różnica między lekarzem dentystą a lekarzem stomatologiem? Bardzo często używa się tych nazw naprzemiennie, najczęściej mówimy o gabinetach stomatologicznych, ale idziemy już do dentysty. Nie ma jednak nic złego w używaniu nazw lekarz dentysta i lekarz stomatolog naprzemiennie, ponieważ od czasu wejścia Polski do UE tytuły te zostały ujednolicone i teraz po ukończeniu studiów otrzymuje się tytuł lekarza dentysty. Wcześniej jednak lekarz stomatolog posiadał większy zakres specjalizacji, ponieważ zajmował się również działaniami profilaktycznymi oraz leczeniem całej jamy ustnej. Słowo stomatolog pochodzi od greckiego słowa stoma, które oznacza usta oraz logia, czyli nauka. Dentysta natomiast swoją nazwę wywodzi z łaciny, w której dens oznacza ząb. Przed dołączeniem do UE i ujednoliceniem tytułów, stomatolog zajmował się także leczeniem jamy ustnej, natomiast dentysta był specjalistą od leczenia typowo zębów. Obecnie jednak tytuł lekarza stomatologa od lekarza dentysty różni się rokiem ukończenia studiów.