Ogólnie o stomatologii i implantach - Dentysta

Implanty Gliwice

Zęby

Zdrowy uśmiech jest z pewnością ogromnym atutem. Mocne zęby wyglądają dobrze wizualnie. Z tego powodu dentysta powinien być przez każdego regularnie odwiedzany. Częste kontrole umożliwiają odpowiednio wczesne wykrycie wszelkich nieprawidłowości i podjęcie odpowi

Ogólnie o stomatologii i implantach - Dentysta Implanty Gliwice
edniego leczenia. W ten sposób można znacznie ograniczyć wielkość ubytków oraz zakładanych w późniejszym czasie wypełnień. Przekłada się to na kondycję zębów. Stomatolog jest również w stanie zadbać o wszystkie kwestie wizualne związane z uzębieniem. Regularne profesjonalne czyszczenie i polerowanie pozwala znacznie poprawić wygląd uśmiechu. Równocześnie usuwane są wtedy wszelkie osady i nagromadzony kamień nazębny. Przekłada się to na łatwość w zachowaniu higieny jamy ustnej. Gabinet dentystyczny nie powinien kojarzyć się jedynie z bólem. W trakcie leczenia w trudniejszych przypadkach mogą być stosowane znieczulenia, które minimalizują nieprzyjemne dolegliwości. Z pewnością im szybciej zgłosimy się na wizytę tym mniejsze ingerencje w ząb będą potrzebne.


Wizyta u dentysty

Próchnica postępuje szybko i nieleczona prowadzi do powstania ubytków. Zaatakowane przez nią zęby nie tylko szpecą, ale, co gorsza, stwarzają poważne zagrożenie dla zdrowia. Gdy mnożące się w jamie ustnej drobnoustroje wraz z krwiobiegiem przedostaną się w głąb organizmu, mogą narazić na szwank zdrowie posiadacza chorych zębów.

Kto by pomyślał, że u podłoża wielu poważnych chorób leżą zepsute zęby? Okazuje się, że za zapalenie kłębuszków nerkowych, cukrzycę typu 2, jak i choroby serca odpowiedzialne być mogą chorobowo zmienione zęby. Gdy namnażające się w obrębie jamy ustnej patogeny dotrą do nerek, są w stanie wywołać kłębuszkowe zapalenie tego organu, gdy dostaną się do trzustki, potrafią zakłócić pracę komórek odpowiedzialnych za wytwarzanie insuliny i zapoczątkować rozwój cukrzycy, atakując zaś serce, mogą je poważnie uszkodzić.

Próchnicę należy zatem leczyć i to im wcześniej, tym lepiej. Naprawdę, nie warto ociągać się z wizytą u stomatologa, bo odkładanie nie tylko podniesie koszty opieki dentystycznej, ale i wydłuży czas leczenia. Aby uniknąć czarnego scenariusza, czyli leczenia kanałowego dentysta zaprasza na wizyty kontrolne, które pozwolą na wczesne wykrycie wszelkich nieprawidłowości i sprawią, że leczenie będzie szybkie i prawie bezbolesne.

W zapobieganiu próchnicy ważną rolę odgrywają też zabiegi higieniczne, które oferuje każdy gabinet dentystyczny. Stomatolog dokładnie i bezboleśnie oczyści zęby, co pomoże chronić szkliwo, usunie przebarwienia i zadba o zdrowie dziąseł.


A brak zęba nie tylko wygląda

Przynajmniej dwa razy do roku powinniśmy chodzić do stomatologa. Często czekamy z wizytą, aż zacznie nas boleć ząb - a to duży błąd. Jeżeli ząb boli to zazwyczaj znaczy, że pojawił się już stan zapalny i konieczne będzie leczenie endodontyczne, czyli kanałowe. Jeżeli bardzo zaniedbamy higienę jamy ustnej to może się okazać, że ząb trzeba będzie usunąć. A brak zęba nie tylko wygląda nieestetycznie, ale także może powodować przesuwanie się innych zębów. Dlatego tak bardzo ważne jest regularne uczęszczanie do gabinetu stomatologicznego nawet jeżeli wydaje się nam, że zęby mamy zdrowe. Dentysta zrobi dokładny przegląd i ewentualnie zaproponuje leczenie ubytków. Również na kontrolnej wizycie możemy usunąć kamień nazębny, który nieusuwany może prowadzić do parodontozy. Gabinet dentystyczny powinniśmy odwiedzać minimum dwa razy w roku. Zwlekając z wizytą szkodzimy również całego organizmowi. Nawet jeden niewyleczony ząb może być przyczyną rozbicia i złego samopoczucia. Warto wcześniej podjąć leczenie również ze względu na koszty. Im bardziej ząb jest zniszczony to tym droższe będzie jego leczenie.


Gabinet dentystyczny

Dziury w zębach, kamień, próchnica, ukruszone szkliwo zębowe... sama myśl o czekającej nas wizycie u stomatologa powoduje dreszcze i stres. Przed oczami stają nam dentystki-sadystki, które nawiedzały nas w szkole niczym w najgorszych koszmarach. Myślenie o krzywdach, których doznamy w gabinecie stomatologicznym, jest... tylko wytworem naszej wyobraźni i nie ma nic wspólnego z rzeczywistością. Technologia się rozwija i nie pominęła zakresu stomatologii. Dzisiejszy gabinet dentystyczny to miejsce przyjazne, pełne uśmiechu, a nie bólu. Specjalistyczny sprzęt najnowszej generacji pozwala na szybkie i bezbolesne plombowanie, usuwanie kamienia czy wstawianie koron. Dentysta, do którego się wybierzemy, z pewnością zaoferuje nam znieczulenie i z całym profesjonalizmem zadba o to, by nasze uzębienie było w jak najlepszym stanie.
By jak najdłużej cieszyć się zdrowym, pięknym uśmiechem oraz co równie ważne — zdrowymi dziąsłami, wizyty kontrolne powinniśmy zaplanować co najmniej raz na pół roku, wtedy lekarz dentysta w razie potrzeby będzie mógł szybko zareagować w razie widocznych zmian, zapaleń czy ubytków.


Zawód dentysta

Mimo iż świadomość społeczeństwa w dzisiejszych czasach zmienia się dość dynamicznie, to i tak nadal króluje przekonanie, że pośród najbardziej lukratywnych i prestiżowych zawodów musi się znaleźć prawnik i lekarz, w tym także lekarz stomatolog.

Kim jest lekarz stomatolog lub, inaczej mówiąc, dentysta? Jest to osoba, która jest uprawniona do praktykowania w wiedzy z zakresu stomatologii. W Polsce aby uzyskać tytuł lekarza dentysty należy ukończyć pięcioletnie jednolite studia magisterskie na kierunku lekarsko-dentystycznym w jednej z uczelni medycznych. Oczywiście prawo do wykonywania zawodu uzyskuje się po zdaniu specjalnego egzaminu i odbyciu stażu.

Jak wygląda praca dentysty? Mało kto wie, że gabinet dentystyczny to nie miejsce, do którego na wizytę powinno się przychodzić „prosto z ulicy”. Pojawienie się u dentysty z brudnymi zębami to wyraz braku kultury. Stomatolog oczywiście przyjmie takiego pacjenta, ale podobne faux pas nie tylko źle świadczy o pacjencie, ale utrudnia dentyście pracę.

Dentysta podobnie jak każdy inny lekarz musi mieć „stalowe nerwy”, ponieważ styka się nie tylko z pacjentami cierpiącymi na drobne ubytki albo lekki problem z próchnicą, ale również z osobami, które borykają się z bardzo poważnymi schorzeniami. Krąży również opinia, że jest to profesja, na której można zarobić miliony, mało kto jednak zdaje sobie sprawę z kosztów, jakie dentysta ponosi w ramach prowadzenia praktyki – koszty wynajmu gabinetu, zakupienia i utrzymania sprzętu oraz ewentualnie opłacenia pracowników.


Nie może być zbyt miękkie i

Wizyty u dentysty powinny odbywać się regularnie. Przyjmuje się, że najlepszym odstępem jest pół roku. Co sześć miesięcy warto udać się na dokładny przegląd jamy ustnej. Stomatolog jest wtedy w stanie wykryć wszelkie rozwijające się ubytki i odpowiednio wcześnie zareagować. Jest to istotne dla zminimalizowania szkód oraz ograniczenia bólu w trakcie leczenia. Można również stwierdzić czy nie doszło do ewentualnych błędów w trakcie codziennej pielęgnacji. Dentysta może poinstruować jak dokładnie czyścić zęby oraz na co zwrócić uwagę. Wbrew pozorom nie jest to wcale takie oczywiste i odruchowe. Ogromną role odgrywają również używane na co dzień produkty. Preparaty przeznaczone do utrzymania uzębienia w czystości wspomagają pozbywanie się bakterii z powierzchni zębów. Jednak duże znaczenie ma również używana szczoteczka oraz jej włosie. Nie może być zbyt miękkie i giętkie. Należy to jednak dopasować również do wrażliwości dziąseł. Gabinet Dentystyczny nie powinien kojarzyć się jedynie z leczeniem ubytków.