ko jeden. Jeżeli stałe zęby nam zachorują i wypadną, to jedyne co nas czeka, to implanty. Ale nie zapędzajmy się na razie tak daleko. Każde dziecko powinno wiedzieć, że dentysta to ktoś miły. Nawet, jeżeli sami boicie się stomatologa, to nie mówcie o tym swojemu dziecku. Warto wybrać dla swojego dziecka taki gabinet dentystyczny, gdzie oferowana jest pierwsza wizyta adaptacyjna. O co chodzi dokładnie? Podczas takiej wizyty dziecko będzie miało okazje zapoznać się z zawodem lekarza dentysty i z całym jego gabinetem. Dobry lekarz wszystko objaśni dziecku, na czym polega jego praca, do czego służą poszczególne sprzęty, itd. Dzięki temu dziecko ma lepszą okazję do zapoznania się z pracą stomatologa. Nie warto dziecka od razu sadzać na fotel, żeby lekarz mu wiercił w zębach. Dziecko może się tego mocno przestraszyć. Dlatego pamiętajcie o takiej wizycie adaptacyjnej.
Skuteczne leczenie u stomatologa
Część kobiet, które zaszły w ciążę, a potem karmiły swoje dzieci piersią ma wrażenie, że ucierpiały na tym ich zęby. To bardzo możliwe, że witaminy i minerały, które dziecko musiało pozyskiwać z mleka trafiały do pokarmu, dlatego nasze zęby nie są w najlepszym stanie. Dobry stomatolog pomoże nam odzyskać ich pierwotny wygląd. Oczywiście bardzo ważne jest to, aby nauczyć się dbania o zęby. Jeśli nie miałyśmy nawyku codziennego ich mycia może być ciężko prawidłowo o nie zadbać.
Jest to ważne, aby nasze zęby były w jak najlepszym stanie, ponieważ przekłada się to na zdrowie całego organizmu. Istotne jest regularne ściąganie kamienia, bo pod nim mogą gromadzić się bakterie i prowadzi to do powstawania ubytków. Piękne zęby to nie tylko elegancki wygląd, ale również zdrowie. Kiedy wybieramy gabinet dentystyczny sugerujemy się tym, jaki personel w nim pracuje i jakie duże zaufanie mamy do stomatologa. Dobry dentysta powinien wzbudzać u nas poczucie zaufania, powinien być również z nami szczery. Idealnie by było gdyby jego gabinet znajdował się niedaleko naszego domu, abyśmy nie tracili zbyt dużo czasu na dotarcie do niego.
Jest się czego obawiaćPowstają ubytki i zęby zaczynają boleć
Dentyści biją na alarm. Ponad 95% dorosłych i nieco więcej niż połowa nastolatków wykazuje objawy mniej lub bardziej zaawansowanej próchnicy. Ta podstępna choroba prowadzi do rozpadu tkanki zęba i z czasem do jego utraty.
Nieleczone zęby nie tylko odbierają nam piękny uśmiech, ale stanowią też poważne ryzyko dla zdrowia. Każdy stomatolog potwierdzi, że powikłania w postaci choroby reumatycznej, zapalenia mięśnia sercowego czy choroby nerek nie należą, niestety do rzadkości. Jest się czego obawiać.
Głównym winowajcą okazuje się cukier. Cukry proste i dwucukry, czyli
sacharoza, glukoza i fruktoza po spożyciu zamieniają się w kwasy, które rozpuszczają szkliwo zęba. Powstają ubytki i zęby zaczynają boleć. Właśnie wtedy większość z nas decyduje się odwiedzić gabinet dentystyczny. Trochę późno i leczenie nie jest już bezbolesne.
Jak chronić się przed próchnicą? Dentysta podpowiada, że najskuteczniejszą bronią w walce o zdrowe zęby okazuje się
profilaktyka. Dieta z ograniczonym udziałem cukrów, staranna higiena jamy ustnej i regularne, dwa razy do roku wizyty w gabinecie dentystycznym skutecznie ochronią zęby przed tą chorobą.