wierzchnię przedsionkową ? od strony przedsionka jamy ustnej; zwana jest również wargową (w zębach przednich) lub policzkową (w zębach bocznych);
powierzchnię żującą w trzonowcach i przedtrzonowcach, guzek żujący w kłach a brzeg sieczny w siekaczach;
powierzchnię mezjalną od strony linii pośrodkowej ciała;
powierzchnię dystalną przeciwną do linii pośrodkowej ciała.
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Zęby_człowieka
O myciu zębów
Wiesz dlaczego zęby należy myć dwa razy dziennie w odstępach około dwunastogodzinnych? Nie tylko dlatego, żeby usunąć resztki jedzenia, lub zabić bakterie. Głównym powodem jest to, że za powstawanie dobrych warunków do rozwoju próchnicy, odpowiedzialna jest płytka nazębna. Tworzy się ona w sposób ciągły, i to właśnie dzięki szczotkowaniu zębów możemy ją usunąć. Jednak - po 12 godzinach płytka staje się tak twarda, że nie jest możliwe usuniecie jej za pomocą mycia zębów. Tak, więc - to nieprawda, że ominięcie od czasu do czasu rytuału dbania o higienę jamy ustnej nie spowoduje żadnej szkody!
Czym zajmuje się stomatologia?
Stomatologia jest jednym z wielu działów medycyny, którego zadaniem jest diagnozowanie, leczenie oraz zapobieganie chorobom jamy ustnej i zębów. Stomatolodzy zajmują się także problemami występującymi z żuchwą oraz stawami skroniowo-żuchowowymi. Stomatologia dzieli się na różne kategorie i specjalności, jest to bardzo szeroki dział medycyny. Również osoby wykonujące ten zawód specjalizują się w innych problemach, dlatego ważne jest udanie się odpowiedniego lekarza z danym problemem. Poza rozwiązywaniem problemów zdrowotnych związanych z zębami i z jamą ustną wielu stomatologów zajmuje się także zabiegami profilaktycznymi oraz czysto estetycznymi. Stomatologia jest dość rozległą dziedziną, mającą różne specjalności pozwalające ją uporządkować.