ch chodząc do prywatnych gabinetów, ponieważ oferują one szeroki zakres usług oraz ich profesjonalne wykonanie. Ceny za zabiegi stomatologiczne różnią się w zależności od konkretnej usługi z danego działu stomatologii. Jeśli chcemy poznać ceny za dany zabieg oferowany w wybranym gabinecie stomatologicznym to wystarczy sprawdzić cennik podany na stronie internetowej. Podane na stronie ceny są co prawda cenami orientacyjnymi, ponieważ całościowy koszt przeprowadzanego leczenia jest uzależniony od dodatkowych czynników, między innymi takich, jak ilość zużytego materiału czy czas trwania leczenia. Cennik podany na stronie internetowej danego gabinetu stomatologicznego jest odpowiednio podzielony klasyfikując poszczególne zabiegi do określonych specjalności stomatologicznych, dzięki czemu jest bardziej przejrzysty.
Lekarz dentysta a lekarz stomatolog
Być może zastanawialiście się kiedyś, dlaczego istnieją gabinety stomatologiczne, ale zazwyczaj idziemy do lekarza dentysty. Czy jest jakaś różnica występująca między lekarzem stomatologiem, a lekarzem dentystą? Gdyby pominąć różnice w nazewnictwie, to żadnej innej różnicy tak naprawdę nie ma. Obecnie nazwy lekarz stomatolog oraz lekarz dentysta mogą być używane naprzemiennie. Istnienie dwóch nazw na ten sam zawód można wytłumaczyć tym, że zanim Polska przystąpiła do Unii Europejskiej, to osobom po odpowiednich studiach przyznawano tytuł lekarza stomatologa, natomiast po przyłączeniu się do Unii Europejskiej zaczęto używać tytułu lekarza dentysty. Jedyna różnica więc pomiędzy lekarzem dentystą, a lekarzem stomatologiem to czas ukończenia studiów i otrzymania tytułu. Ciekawostką dotyczącą tych nazw jest to, że jedna z nich wywodzi się greki, inna zaś z łaciny. Słowo dentysta ma swoje źródło w łacinie, gdzie dens oznacza ząb, natomiast nazwa stomatolog pochodzi z greki, w której stoma to po prostu usta.
Dlaczego zęby bolą
Jak powszechnie wiadomo odczuwanie bólu nie jest najprzyjemniejszą rzeczą, którą może odczuwać człowiek, dlatego też z reguły za wszelką cenę staramy się unikać bólu. Warto jednak zdawać sobie sprawę z tego, że odczuwanie bólu ma jedną zasadniczą funkcję, a mianowicie jest nią informowanie, że z naszym ciałem coś jest nie tak. Bóle zębów są nieprzyjemnym odczuciem czuciowym i emocjonalnym, które powoduje pewien dyskomfort w okolicach szczęki oraz twarzy. Przyczyny bólów zębów mogą być różnorodne, najczęściej są jednak wywołane jakimś szkodliwym procesem patologicznym w obrębie zęba lub przyzębia. Przykładowym podłożem bólu zęba może być próchnica, zakażenie miazgi lub nadwrażliwość. Niezależnie jednak od przyczyny warto udać się do gabinetu stomatologicznego na wizytę kontrolną, ponieważ najczęściej bóle zębów mogą oznaczać różne problemy wymagające leczenia. Ból zębów jest wywołany przez różne bodźce bólowe, czy to mechaniczne, czy patofizjologiczne, które aktywują receptory bólowe na zakończeniach nerwowych.
Jak przygotować dziecko na pierwszą wizytę u dentysty
Zarówno dorośli, jak i dzieci korzystają z usług świadczonych przez gabinety stomatologiczne, gdy zachodzi taka potrzeba. Pierwsza wizyta dziecka u dentysty jest istotnym przeżyciem, ponieważ jest to pierwsze doświadczenie w gabinecie stomatologicznym, więc ważne jest, aby przebiegło w taki sposób, żeby dziecko nie bało się kolejnych wizyt. Część gabinetów stomatologicznych posiada w swojej ofercie specjalne wizyty adaptacyjne, właśnie po to, żeby dziecko mogło się oswoić z gabinetem oraz pewnymi procedurami. Rolą rodzica jest także odpowiednie przygotowanie dziecka na taką wizytę, to jest wyjaśnienie jak będzie wyglądała wizyta oraz uświadomienie dziecku, że lekarz dentysta jest po to, żeby utrzymać zęby w zdrowiu. Stres związany z pierwszą wizytą u dentysty oraz lęk przed nieznanym można zmniejszyć przez zajęcie dziecka jakąś zabawą w poczekalni przed wejściem do gabinetu. Dzięki odpowiedniemu podejściu i przygotowaniu dziecka, pierwsza wizyta w gabinecie stomatologicznym nie musi być stresującym doświadczeniem.